Czym jest pellet?

Pellet drzewny jest to biopaliwo zagęszczone z biomasy drzewnej z dodatkami lub bez, zazwyczaj w postaci walca, o długości na ogół od 5 mm do 40 mm i średnicy do 25 mm, i ze złamanymi końcami. Produkuje się go z ekologicznego surowca pod wysokim ciśnieniem przy zachowaniu odpowiedniej temperatury oraz wilgotności, bez użycia chemicznych substancji klejących. Jako biopaliwo wykorzystywany jest do ogrzewania budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej, hal przemysłowych. Jego właściwości energetyczne oraz wygoda użytkowania powodują, że jest on jednym z najbardziej popularnych i efektywnych ekologicznych źródeł energii. Według raportu UE Biopaliwa 2018 przygotowanego przez Komisję Europejską, Polska plasuje się na piątym miejscu w rankingu europejskich producentów pelletu. Roczna produkcja pelletu w Polsce kształtuje się na poziomie około 900 000 tys. ton. Jako Polska Rada Pelletu naszym podstawowym zadaniem jest uświadamianie mieszkańców czym jest pellet drzewny, czym jest kocioł klasy 5, jak kupić dobry pellet i w jaki sposób można go wykorzystać w gospodarstwach domowych, zakładach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej, aby skutecznie walczyć z niską emisją i zjawiskiem smogu, który dotyczy wszystkich Polaków.

Pellet drzewny jest to biopaliwo zagęszczone z biomasy drzewnej z dodatkami lub bez, zazwyczaj w postaci walca, o długości na ogół od 5 mm do 40 mm i średnicy do 25 mm, i ze złamanymi końcami. (wg PN-EN ISO 17225-2)

Ciekawostka…

Popiół, który pozostaje ze spalania pelletu może być wykorzystywany jako nawóz do użyźniania gleby. W popiele występuje stężenie związków charakterystycznych dla nawozów wieloskładnikowych m.in.: wapń magnez potas fosforan i soda. Jeżeli stosujemy popiół jako alternatyw dla nawozu nie należy wapnować gleby oraz stosować go z umiarem.

Mapa certyfikowanego pelletu w Polsce

Jak sprawdzić co oferują nam sprzedawcy?

Pomożemy Państwu dowiedzieć się więcej o jakości oferowanych przez sprzedawców towar, a także opowiemy więcej o certyfikatach na które się oni powołują.

Pamiętajmy! każdy certyfikowany pellet posiada odpowiednie oznaczenie/logo danego certyfikatu na worku. Poniżej w tabeli znajduje się poprawny wzór logo dla certyfikatu ENplus® i DINplus (logo zawsze i wyłącznie występuje z numerem)

  • ENplus (klasy A1, A2, B)
    Wymagania jakościowe wg normy:
    EN ISO 17225-2
  • ENplus przeznaczony jest dla pelletu drzewnego na cele grzewcze
  • Początek systemu: wiosna 2010 r.
  • Właścicielem znaku jest
    Europejska Rada ds. Pelletu (EPC)
  • DINplus (klasa A1)
    Wymagania jakościowe wg normy:
    EN ISO 17225-2
  • DINplus przeznaczony jest dla pelletu drzewnego do kotłów centralnego ogrzewania
  • Początek systemu 2002 r.
  • Właścicielem znaku jest
    DIN CERTCO GmbH

Charakterystyka klas jakości peletu drzewnego do zastosowań komercyjnych i domowych wg standardu ENplus®:

  • Klasa właściwości A1 – to najwyższej jakości pellet do stosowania w kotłach i piecach ogrzewających gospodarstwa domowe. Spalanie paletu w tej klasie charakteryzuje się niską ilością powstającego popiołu oraz azotu oraz wysokimi parametrami spalania (efektywność)
  • Klasa właściwości A2 – obejmuje palet do zastosowań w większych instalacjach, m.in. ze względu na większą ilość powstającego popiołu i azotu
  • Klasa właściwości B – pellet tej klasy może być wytwarzany z nieprzetworzonego chemicznie drewna użytkowego dopóki nie zawierą metali ciężkich i związków chlorowcoorganicznych w ilości większej niż wartości w typowym oryginalnym materiale lub większej niż wartości typowe dla kraju pochodzenia

Również dobrze jest wiedzieć, że znaczny wpływ na jakość pelletu ma surowiec jaki wykorzystywany jest do produkcji. Wszelkie rodzaje surowca drzewnego mogą być wykorzystane zgodnie z normą ISO 17225-2, jako surowiec do produkcji peletu drzewnego. Asortyment surowca jest zdefiniowany w normie arkuszowej EN ISO 17225-1, a poniżej przedstawiamy krótką tabelę mówiącą o podziale surowca ze względu na klasy jakości pelletu.

Klasa A1Klasa A2Klasa B
1.1.3 Drewno okrągłe a)

1.2.1 Niezanieczyszczone chemicznie pozostałości po produkcji z przemysłu przetwarzającego drewno b)

1.1.1 Całe drzewo bez gałęzi a)

1.1.3 Drewno okrągłe a)

1.1.4 Pozostałości potartaczne a)

1.2.1 Niezanieczyszczone chemicznie pozostałości po produkcji z przemysłu przetwarzającego drewno b)

1.1 Lasy, plantacje oraz pozostały surowiec drzewny z lasu

1.2.1 Niezanieczyszczone chemicznie pozostałości po produkcji z przemysłu przetwarzającego drewno b)

1.3.1 Niezanieczyszczone chemicznie drewno poużytkowe

a) Drzewo, które było poddane działaniu impregnatów chroniących przed działaniem owadów (np. lineatus) nie jest uważane za drewno poddane obróbce chemicznej. Dotyczy przypadku, gdy wszystkie parametry chemiczne peletu są w dopuszczalnych granicach / czy też stężenie składników jest zbyt znikome, by brać je pod uwagę.

b) Nieznaczny poziom kleju, smaru i innych dodatków używanych w obórce drewna w tartaku są dozwolone, w przypadku gdy wszystkie parametry chemiczne peletu są znajdują się w dozwolonych granicach lub stężenie jest zbyt znikome, by brać je pod uwagę.

Dokładne parametry jakościowe dla poszczególnych klas jakości

ParametrJednostkaENplus A1
ENplus A2EN BDINplus
Średnica[mm]6 lub 8 ± 16 lub 8 ± 16 lub 8 ± 16 lub 8 ± 1
Długość[mm]3,15 ≤ L ≤ 4*3,15 ≤ L ≤ 4*3,15 ≤ L ≤ 4*3,15 ≤ L ≤ 4*
Gęstość[kg/m³]600 ≤ gęstość ≤ 750 600 ≤ gęstość ≤ 750 600 ≤ gęstość ≤ 750 600 ≤ gęstość ≤ 750
Kaloryczność[%]≥ 16,5≥ 16,5≥ 16,5≥ 18
Wilgotność[%]≤ 10≤ 10≤ 10≤ 10
Pył i granulat dł. poniżej normy[%]≤ 1 pelet luzem (≤ 0,5 worki do 30 kg)≤ 1 pelet luzem (≤ 0,5 worki do 30 kg)≤ 1 pelet luzem (≤ 0,5 worki do 30 kg)≤ 1 duże worki i opakowania zbiorcze (≤ 0,5 worki do 20 kg)
Wytrzymałość mechaniczna
[%]≥ 98≥ 97,5≥ 97,5≥ 97,5
Zawartość popiołu
[%]≤ 0,7≤ 1,2≤ 2,0≤ 0,7
Temperatura topnienia popiołu[°C]≥ 1200≥ 1200≥ 1100≥ 1200
Wartość opałowa (net)[kWh/kg]≥ 4,6≥ 4,6≥ 4,6 ≥ 16,5 Mj/kg ≥ 4,6 kWh/kg
Zawartość dodatków[w-%]≤ 2≤ 2≤ 2≤ 2

Co się dzieje, gdy spalamy pellet drzewny złej jakości?

  • popiół powstały ze spalenia wysokiej jakości pelletu certyfikowanego (zdjęcie z lewej)
  • nagar, który powstał w efekcie spalania niecertyfikowanego Pelletu (zdjęcie z prawej)
  • Pellet drzewny wysokiej jakości spala się do popiołu o barwie szaro-brązowej (przepalone włókna drzewne, cząstki pyłu stanowią znikomą ilość)
  • Złej jakości pellet drzewny może charakteryzować się zbyt wysoką zawartością azotu, siarki, chloru, metali ciężkich oraz popiołu, może zawierać piasek – stąd tworzą się ażurowe struktury narastające w palniku kotła = uszkodzenie żarnika, obniżenie skuteczności spalania, szybsza eksploatacja kotła, przyśpieszenie korozji
© Copyright - Polska Rada Pelletu