Dyrektywa w sprawie EKOPROJEKTU – czy sektor bioenergii na tym zyska?

Dyrektywa w sprawie Ekoprojektu 2009/125/WE została opublikowana po raz pierwszy w 2009 r.,  a następnie zrewidowana w dwóch oddzielnych rozporządzeniach dotyczących ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe (Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1185) i kotłów na paliwo stałe (Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1189) w 2015 r. Oba rozporządzenia są obecnie w trakcie rewizji i oczekuje się, że zostaną opublikowane w pierwszym kwartale 2025 r.

Dyrektywa w sprawie Ekoprojektu z 2009 r. została niedawno zastąpiona rozporządzeniem w sprawie Ekoprojektu dla zrównoważonych produktów (ESPR), która stanie się standardem dla kolejnego cyklu rewizji, spodziewanego za kilka lat.

Dyrektywa w sprawie Ekoprojektu ustala limity emisji dla produktów wprowadzanych do obrotu na rynku UE i zapewnia Unijne przepisy dotyczące poprawy ich efektywności środowiskowej. Dotyczące jej produkty istotne dla sektora bioenergii to kotły na paliwo stałe i lokalne ogrzewacze pomieszczeń na paliwo stałe, które podlegają obowiązkowym wymogom dotyczącym efektywności energetycznej, emisji zanieczyszczeń i odpowiedniej deklaracji o produkcie.

Komisja Europejska przeprowadza obecnie ocenę skutków regulacji w ramach przygotowań do rewizji spodziewanych w pierwszym kwartale 2025 r., m.in.:

  • Ustalanie zbyt rygorystycznych progów podniesie koszty i może zniechęcić konsumentów do przejścia na bardziej nowoczesne i wydajne urządzenia. Nadmierne komplikowanie tych wymagań może zakłócić swobodny przepływ produktów na rynku wewnętrznym i zmniejszyć bezpieczeństwo energetyczne konsumentów.
  • Biorąc pod uwagę znaczący brak danych na temat stanów magazynowych i sprzedaży, zwłaszcza w krajach Europy Wschodniej, ocena skutków dla ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe (LSH) nie będzie właściwie odzwierciedlać realiów rynkowych.
  • Nowe metody badania w celu pomiaru wydajności urządzeń niekoniecznie będą miały pozytywne skutki dla środowiska lub wydajności systemu energetycznego. W celu uniknięcia zbędnych kosztów, Bioenergy Europe zaleca harmonizację ustawodawstwa dotyczącego Ekoprojektu z niedawno zrewidowaną normą EN 16510.