Przyjęcie przez Radę UE ustawy NZIA
Rada UE przyjęła ustawę o przemyśle zerowym netto (NZIA).
Rozporządzenie ma na celu pobudzenie przemysłowego wdrażania technologii Net-Zero, które są potrzebne do osiągnięcia celów klimatycznych UE, poprzez wykorzystanie siły jednolitego rynku do wzmocnienia pozycji Europy jako lidera w zakresie zielonych technologii przemysłowych. Ustawa o przemyśle zerowym netto jest jednym z kamieni węgielnych nowej polityki przemysłowej. Ten akt prawny pomoże Europie przewodzić światowemu wyścigowi o zielone technologie i zagwarantuje, że nasz wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi ograniczy także naszą zależność, wzmocni naszą strategiczną autonomię i pomoże nam tworzyć wzrost gospodarczy i miejsca pracy w Europie. Aby wspierać innowacyjność, w akcie prawnym proponuje się utworzenie korzystnych ram regulacyjnych dla opracowywania, testowania i walidacji innowacyjnych technologii. Postęp w realizacji celów ustawy o przemyśle zerowym netto będzie mierzony za pomocą dwóch orientacyjnych poziomów odniesienia. Po pierwsze, zdolności produkcyjne technologii zerowych netto, takich jak panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe, baterie i pompy ciepła, osiągające 40% potrzeb wdrożeniowych UE. Po drugie, szczegółowy cel dotyczący zwiększenia udziału Unii w tych technologiach, tak aby do 2040 r. osiągnąć 15 % światowej produkcji. Ponadto ustawa o przemyśle zerowym netto określa roczną zdolność zatłaczania co najmniej 50 mln ton CO2 do 2030 r. w geologicznych składowiskach zlokalizowanych na terytorium Unii. Następne kroki w następstwie dzisiejszego zatwierdzenia przez Radę stanowiska Parlamentu Europejskiego akt ustawodawczy został przyjęty. Rozporządzenie, po podpisaniu przez Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i Przewodniczącego Rady, zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie z dniem jego publikacji.
Tło Ustawa o przemyśle o zerowej emisji netto jest jedną z trzech kluczowych inicjatyw ustawodawczych planu przemysłowego Zielonego Ładu – wraz z ustawą o surowcach krytycznych i reformą struktury rynku energii elektrycznej – mającą na celu zwiększenie konkurencyjności europejskiego przemysłu o zerowej emisji netto i wsparcie szybkiej transformacji do neutralności klimatycznej. Komisja przedstawiła swój wniosek w dniu 16 marca 2023 r. Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w dniu 21 listopada 2023 r., a Rada podejście ogólne w dniu 7 grudnia 2023 r. Rada i Parlament osiągnęły wstępne porozumienie w dniu 6 lutego 2024 r., które zostało przyjęte w głosowaniu w sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim w dniu 25 kwietnia 2024 r.
Więcej informacji na stronie -> https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2024/05/27/industrial-policy-council-gives-final-approval-to-the-net-zero-industry-act/