Szkolenie dla Pełnomocników systemu jakości ENplus

W dniach 4-5.11.2019 r. w Instytucie Technologi Drewna (obecnie Sieci Badawczej Łukasiewicza – Instytut Technologii Drewna) w Poznaniu odbyła się już druga edycja autoryzowanego przez European Pellet Council (EPC) szkolenia dla Pełnomocników ENplus®.

Dwudniowe warsztaty szkoleniowe z ramienia EPC poprowadzili trenerzy:

Agnieszka Kędziora-Urbanowicz, wiceprezes Polskiej Rady Pelletu, autoryzowany auditor systemów ENplus/ DINplus, ekspert ds. systemów zarządzania jakością i zakładowej kontroli produkcji

Marcin Łazicki, ekspert zewnętrzny Polskiej Rady Pelletu, były wieloletni kierownik produkcji pelletu w jednej z największych fabryk w Polsce, specjalista ds. granulacji i zarządzania produkcją

Seminarium szkoleniowe otworzyła Pani Catelina-Elena Dumitru, ENplus® Certification manager, która zaprezentowała stan branży pelletu na tle Europy i świata, a także po krótce przedstawiła kierunki zmian w standardzie ENplus® Handbook, wersja 3.0.

Pierwszego dnia odbyły się wykłady z zakresu wymagań schematu certyfikacji ENplus® Handbook, wersja 3.0. oraz omówiono szczegółowo z przykładami punkty zakładowej kontroli produkcji w całym procesie produkcyjnym od przyjęcia surowca do ekspedycji wyrobu gotowego. Drugiego dnia przedstawiono podstawowe wymagania dotyczące utrzymania ruchu na fabryce pelletu oraz zarządzania produkcją pelletu. Tego dnia uczestnicy mieli okazję wizytować laboratorium akredytowane Instytutu Technologii Drewna, podczas której Pan Wojciech Cichy omówił metody badawcze, wg których badany jest pellet drzewny w ramach badań rocznych.

Następnie dzięki uprzejmości firmy G2B Production Sp. z.o.o. z Rzeczenicy, która zgodziła się na wypożyczenie sprzętu laboratoryjnego, uczestnicy mieli okazję w grupach przećwiczyć wykonywanie badań w ramach laboratorium zakładowego certyfikowanej produkcji pelletu pod okiem trenerów.

Następnie po serii wykładu z zakresu zarządzania produkcją i zasad utrzymania ruchu przeprowadzonego przez Marcina Łazickiego, uczestnicy w grupach pracowali nad arkuszem punktów kontrolnych zakładowej kontroli produkcji, w którym omawiano kolejne punkty kontrolne oraz sposób ich monitorowania.

Również w drugim dniu szkolenia dzięki uprzejmości certyfikowanego producenta ECO POWER PLANT Sp. z o.o. i Pana Damiana Bednarciaka, Pani Elena odbyła wizytę w zakładzie produkcji pelletu w Orzeszkowie.

Oprócz wyczerpujących dni wykładowych i warsztatowych, wszyscy uczestnicy wraz z organizatorami mieli przyjemność poznać zakątki pięknego Poznania i zasmakować lokalnych dań.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNE PRZEDSIĘWZIĘCIE EUROPEAN PELLET COUNCIL
ORAZ WSZYSTKIM PARTNEROM I UCZESTNIKOM.

ZAPRASZAM NA KOLEJNĄ EDYCJĘ JUŻ W CZERWCU 2020!