Stowarzyszenie Polska Rada Pelletu jako partner wydarzenia zaprasza serdecznie do publikacji «PELLET DRZEWNY W POLSCE»

W maju odbyła się  premiera pierwszej kompleksowej, w pełni merytorycznej publikacji na temat pelletu drzewnego. Pellet w Polsce 2021  powstał  we współpracy z ekspertami branżowymi i specjalistami sektora OZE w tym. Celem opracowania jest promocja pelletu jako paliwa przyszłości i skutecznego oręża do walki ze smogiem.

Pellet w Polsce 2021 — rynek dynamicznie rośnie

Polska produkuje rocznie ponad 1 mln ton pelletu drzewnego. Dynamicznie rośnie sektor nowoczesnych urządzeń grzewczych na pellet: kotłów, kominków i piecyków. Badania naukowe i opracowania dotyczące pelletu publikowane przez europejskie stowarzyszenia branżowe pokazują, że to biopaliwo jest ekologiczne i doskonale wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego.

Dlaczego więc w Polsce, na skutek uchwał antysmogowych, spalanie pelletu w Polsce jest zakazywane? Dlaczego wbrew zachodnioeuropejskim trendom, gdzie biomasa jest ważnym elementem walki o neutralność emisyjną, pellet traktowany jest na równi z paliwami kopalnymi: węglem, ekogroszkiem, flotami czy olejem opałowym?

W dużej mierze wynika to z braku wiedzy. Funkcjonujące wciąż stereotypu każą widzieć pellet jako paliwo, którego spalanie przyczynia się emisji CO2. Pokutuje także przekonanie, że pellet powstaje kosztem lasów, co jest oczywistą nieprawdą — mówi Jolanta Kamińska z wydawnictwa magazynbiomasa.pl . — Chcąc usystematyzować wiedzę na temat pelletu oraz wskazać jego rolę w walce o czyste powietrze zdecydowaliśmy się stworzyć rzetelne, w pełni merytoryczne opracowanie — mówi J. Kamińska.

Raport «Pellet w Polsce» to:

  • pierwsza tego typu kompleksowa publikacja przygotowana przez ekspertów branżowych,
  • silny głos profesjonalistów dotyczący roli pelletu w krajowym systemie energetycznym,
  • opracowanie, które pokazuje aktualny stan branży i rekomendacje dotyczące jej rozwoju,
  • w pełni merytoryczny raport, który w czytelny i poparty naukowymi dowodami sposób przedstawi zalety pelletu – ekologicznego biopaliwa,
  • branżowa publikacja adresowana m.in. do ministerstw, instytucji rządowych oraz samorządów.

Raport można pobrać z linku poniżej: https://magazynbiomasa.pl/raport-pellet-drzewny-w-polsce-pobierz-opracowanie/