Mamy przyjemność poinformować, że w dniu 25 maja br. w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiej Rady Pelletu z Pełnomocnikiem ds. Smogu Panem Piotrem Woźnym. 

Z ramienia Polskiej Rady Pelletu w spotkaniu uczestniczyli:

  • Dr Iwona Jelonek – członek zwyczajny PRP, ekspert ds. uchwał antysmogowych
  • Agnieszka Kędziora-Urbanowicz – wiceprezes PRP
  • Adam Sarnaszek – członek założyciel PRP

Podczas spotkania rozmawiano o przyszłych wspólnych działaniach w ramach programu walki ze smogiem, które są spójnym punktem rządu oraz Polskiej Rady Pelletu. Działania będą realizowane w ramach programu „Czyste Powietrze”, w którym opisany katalog działań nie stanowi zamkniętej listy i będzie uzupełniany w zależności od pojawiających się potrzeb. W ramach tego katalogu wpisują się również dotychczas realizowane działania edukacyjne i informacyjne Polskiej Rady Pelletu.

Do tej pory ustalono trzy najważniejsze kategorie działań, które trzeba podjąć, by sytuacja zaczęła zmieniać się na lepsze:

  • zmiany w prawie: tutaj należy wymienić ustalenie standardów emisyjnych dla kotłów na paliwa stałe oraz ustalenie norm jakościowych dla paliw stałych
  • uruchomienie mechanizmu sfinansowania przez administrację publiczną (rządową i samorządową) całości kosztów termomodernizacji domów osób najbardziej potrzebujących
  • edukacja i działania świadomościowe.

Przedstawiciele Polskiej Rady Pelletu w ramach powyższych założeń przedstawili zarówno potencjał jak i potrzeby polskiej branży pelletu drzewnego, m.in.: potrzebę edukacji w zakresie wykorzystania pelletu drzewnego jako paliwa stałego, korzyści aukcjonujących już systemów zapewniania jakości pelletu drzewnego tj. ENplus czy DINplus, w których pewne mechanizmy zapewniające identyfikowalność partii można by wykorzystać przy kontroli jakości innych paliw stałych w ramach procedowanej ustawy o monitorowaniu jakości paliw stałych.

Pełnomocnik ds. Smogu – Pan Piotr Woźny bardzo entuzjastycznie przyjął postulaty przedstawicieli PRP, czego dowodem jest wspólna inicjatywa przygotowania w najbliższych miesiącach w ministerstwie konferencji nt. zapewniania jakości pelletu drzewnego w kontekście wykorzystania jego pewnych mechanizmów do kontroli paliw stałych oraz przedstawienia kondycji i potencjału rynku pelletu drzewnego w Polsce i w Europie.

Kolejne spotkanie z Pełnomocnikiem ds. Smogu – Panem Piotrem Woźnym jest planowane w lipcu br.